Gross kartofel bojkot złote żniwaJan Tomasz Gross doczekał się pierwszego poważnego bojkotu. Niektóre księgarnie, prawdopodobnie z braku działów „Paszkwile” szukają sposobów, aby w miękki sposób pozbyć się niewygodnej publikacji – ostatniej książki Grossa „Złote żniwa”.

Ponieważ nie możemy wycofać książki z naszej oferty, a nie chcemy żeby nasi klienci odnieśli wrażenie, iż poglądy i wnioski Pana Grossa są naszymi poglądami, postanowiliśmy nieco podwyższyć cenę książki. Życzymy udanych zakupów ;) można przeczytać na stronie księgarni internetowej selkar.pl. Cena za „Złote żniwa” w tym sklepie, zaraz obok znaczków „bestseller” i „promocja” – jedyne 4499,00zł.

Z kolei księgarnia e-Oświęcim postanowiła twardo postawić na swoim, bez szukania bocznych furtek usuwając pozycję ze swojej oferty. Jeszcze niedawno można było znaleźć na jej stronach takie oświadczenie:

NIESTETY TEJ KSIĄŻKI NIE KUPICIE W NASZEJ KSIĘGARNI. Informujemy że w związku z licznymi przekłamaniami i nadinterpretacjami występującymi w książce zdecydowaliśmy o niewystawianiu jej na sprzedaż… *

Na chwilę obecną, prawdopodobnie wskutek jakiejś życzliwej interwencji, podstrona z powyższym oświadczeniem już nie funkcjonuje, jednak „Złotych żniw” w e-Oświęcim znaleźć nie można, ani w cenie 4499,00zł, ani innej. Trzeba zadowolić się innymi bestsellerami uznanych filosemitów i tropicieli polskiego antysemityzmu, jak np. „Mój Oświęcim” W. Bartoszewskiego, pseudonim „Profesor”.

Podobnych przykładów znajdzie się więcej i wszystko wskazuje na to, że Gross przekroczył cienką linię pomiędzy akceptowalnym przeinaczeniem, a niewybaczalnym kłamstwem i zwykłym oszustwem. Pozostaje miec nadzieję, że bojkot jego najnowszej książki, jakkolwiek „antysemicki” i „niedemokratyczny”, będzie postępował.

 

* za: http://preczzkomuna.nowyekran.pl/post/5834,jan-tomasz-gross-wydalony-z-auschwitz