Uroczystość przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy spowodowała wielki entuzjazm w żydowskiej części Ziemi Świętej, która prześciga się w honorowaniu autora tej decyzji, czyli oczywiście amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ten krok wywołał jednak wściekłość arabskiej części Bliskiego Wschodu, zaś podczas dzisiejszych palestyńskich demonstracji zginęło ponad czterdzieści osób, zaś półtora tysiąca zostało rannych.

Trump tym razem nie zjawił się osobiście w Izraelu, chociaż na każdym kroku demonstruje swoją miłość do tego kraju. W specjalnie nagranym przesłaniu wideo stwierdził on jednak, że uznanie Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego jest „oczywistością”, a amerykańska placówka dyplomatyczna przenosi się do Jerozolimy „na długi czas” i tym samym została ona otwarta jeszcze przed planowanym terminem. W Jerozolimie w zastępstwie miliardera pojawili się z kolei jego córka Ivanka, a także jej mąż i żydowski ortodoks Jared Kushner.

Decyzja podjęta przez Trumpa w grudniu ubiegłego roku wywołała gwałtowny sprzeciw nie tylko państw arabskich, lecz także sporej części społeczności międzynarodowej, przestrzegającej przed rozniecaniem kolejnych napięć w regionie Bliskiego Wschodu. Przewidywania te stały się prorocze, ponieważ na terytoriach palestyńskich doszło dzisiaj do masowych protestów przeciwko przeniesieniu amerykańskiej ambasady.

Do demonstrujących ogień otworzyły izraelskie służby, dlatego też w chwili obecnej szacuje się, iż w Strefie Gazy zginęły 43 osoby natomiast półtora tysiąca zostało rannych. Palestyńskie media informują, iż syjonistyczne wojsko prowadziło ciągły ostrzał, a w niektórych miejscach rzucało łatwopalne materiały, aby tym samym zniechęcić demonstrujących do przemieszczania się w pobliże płotów granicznych.

Działania izraelskich służb potępiła większość państw arabskich. Jordania uważa, iż dzisiaj otworzono ogień do niewinnych ludzi, co wprost należy nazwać zbrodnią, natomiast Egipt skrytykował użycie broni wobec demonstrantów.

Na podstawie: maannews.com, presstv.com, aljazeera.com, reuters.com.