flnc22Grupa FLNC 22, odłam od głównego nurtu organizacji Narodowego Frontu Wyzwolenia Korsyki (FLNC) wydała oświadczenie, w którym ostrzega terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), że odpowie siłą na ewentualne ataki na terytorium Korsyki. Jednocześnie wezwali oni miejscowych muzułmanów do nie ulegania propagandzie dżihadystów i zjednoczenia się w walce z nimi. Oświadczenie przesłane do lokalnej gazety Corse Matin mówi o „zdecydowanej reakcji bez żadnych skrupułów”. Dodali w nim także, że dużą winę za ewentualny atak na terytorium Korsyki ponosić będzie francuski rząd.

„Celem Salafitów jest zainstalowanie swojej działalności tu, na Korsyce i jesteśmy n ato przygotowani” – czytamy w oświadczeniu. „Nie wystraszy nas wasza średniowieczna filozofia”. Korsykańscy nacjonaliści zaapelowali do miejscowych muzułmanów o odrzucenie radykalnego islamizmu i informowania władz o osobach, które podejrzewają o radykalizację. „Jeśli Państwo Islamskie podejmie działania na naszej ziemi, tylko razem uda nam się ich pokonać” – napisali członkowie FLNC 22 zwracając się do muzułmanów.

Korsykańscy bojownicy napisali ponadto, że rząd francuski i jego służby są w posiadaniu informacji na temat ewentualnych radykałów mieszkających na Korsyce. Wezwali oni także władze francuskie do zaprzestania interwencji zbrojnych na świecie, które „metodą bumerangu” odbijają się na Francji.

Członkowie FLNC 22 twierdzą, że udało im się udaremnić próbę zamachu w wykonaniu dżihadystów na Korsyce, choć francuska policja nie potwierdza tych informacji. W kwietniu muzułmańska sala modlitewna na Korsyce została doszczętnie spalona a podczas świąt Bożego Narodzenia miało miejsce wiele demonstracji anty-muzułmańskich, w czasie których doszło do zamieszek i starć z policją.

FLNC 22 jest jedną z trzech grup powstałych po rozłamie głównej FLNC w latach 90-tych. FLNC 22 działa oficjalnie od 22 października 2002 roku. Główna FLNC jest paramilitarną organizacją nacjonalistyczną dążącą do niepodległości Korsyki. Pozostałe rozłamowe grupy to FLNC-UC oraz FLNC-1976. Francuskie władze uważają odłam FLNC 22 za najbardziej radykalny i niechętny polityce kompromisu.

W 2012 roku członkowie FLNC 22 byli sądzeni we Francji za organizację kilkunastu zamachów bombowych, w tym jednego na budynki rządowe w mieście Aix-en-Provence. W 2013 roku dwóch mężczyzn zostało skazanych na kary dwóch i pięciu lat więzienia za zapewnianie grupie FLNC 22 wsparcia technicznego i logistycznego.

na podstawie: rt.com