Biskup Richard WilliamsonBractwo Świętego Piusa X zakazało biskupowi Richard’owi Williamson’owi zabierania głosu w jego własnym procesie, który dotyczyć ma nie wpłacenia zasądzonej grzywny, którą ukarany został za publiczne wypowiedzenie się w temacie holocaustu. Proces biskupa rozpocznie się dziś w Regensburgu.

Mieszkający w Londynie bp. Williamson będzie sądzony w Niemczech na podstawie prawa o „negowaniu holocautu”. Jak donoszą niemieckie media, przełożony Bractwa bp. Bernard Fellay zakazał bp. Williamsonowi zabierania głosu w sprawach nie związanych ściśle z religią.

Biskup Williamson w 2009 roku został skazany na grzywnę 12 tysięcy euro za swoją sześciominutową wypowiedź dla szwedzkiej telewizji SVT z 2008 roku. Wyraził  on wątpliwości co do sposobu egzekucji więźniów w niemieckich obozach koncentracyjnych (chodziło o używanie przez nazistów komór gazowych). Wypowiedział się również w temacie liczby żydowskich ofiar wojny, których wg biskupa było nie więcej niż 300 tysięcy.

Wyrażanie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących holocaustu jest w Niemczech ścigane przez prawo. W tym kraju organizuje się np. procesy niewygodnych dla oficjalnej wersji historyków. Jak donoszą media, bp. Williamson odmówił wpłacenia kary. Zgodnie z prawem nie musi on stawiać się na dzisiejszej rozprawie.