301190-01-08Organizator Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku, ma wykorzystywać obcokrajowców do niewolniczej pracy. Dotychczas obiekcje dotyczące traktowania pracowników dotyczyły budowlańców, natomiast brytyjski „The Guardian” opublikował raport na temat wykorzystywania pomocy domowej przez Katarczyków.

„The Guardian” przygląda się katarskim przygotowaniom do piłkarskich mistrzostw, od samego początku. Gazeta opublikowała dzisiaj raport z którego wynika, że Katarczycy do niewolniczej pracy wykorzystują pokojówki, sprzątaczki i innych pracowników domowych. Cudzoziemcy skarżą się przede wszystkim na brak urlopów, zabieranie paszportów przez ich pracodawców, czy na wielotygodniowy brak wypłat.

W ostatnich miesiącach do ambasady Filipin zgłosiły się setki Filipinek, narzekających na trudne warunki pracy, a także wykorzystywanie fizyczne i seksualne. W tym ostatnim przypadku, kobiety boją się zawiadomić policję, ponieważ zgodnie z katarskim prawem, mogą zostać oskarżone o nielegalne stosunki seksualne. Choć pomoc domowa nie jest bezpośrednio związana z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw, zachodzi obawa o podobne traktowanie pracowników hotelowych w przyszłości.

Na jesieni „The Guardian” opublikował natomiast inny raport, dotyczący pracowników budowlanych pracujących przy tworzeniu infrastruktury w Katarze. W ciągu kilku tygodni w tym kraju zginęło kilkudziesięciu robotników, pochodzących z Nepalu. Byli to głównie młodzi Nepalczycy, będący dominującą grupą cudzoziemców pracujących w Katarze, którzy umierali na nagłe ataki serca. Według raportów, pracowali oni bez dłuższych przerw, a w panujący w lecie potworny upał w Katarze (będący powodem, dla którego FIFA chce zorganizować mistrzostwa w zimie), odmawiano im dostępu do wody pitnej. Inną przyczyną śmierci Nepalczyków był brak zabezpieczeń w pracy.

na podstawie: theguardian.com