Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zachwalał wczoraj istnienie Izraela, który określił mianem „cudu naszych czasów”, istniejącego rzekomo dzięki „istniejącej gdzieś wyższej sile”. Wzorem europejskich polityków centroprawicy, Kaczyński zrzucił odpowiedzialność za szerzenie się „antysemityzmu” na środowiska europejskiej lewicy, utożsamiając to zjawisko z krytyką istnienia izraelskiej państwowości. Wypowiedź szefa partii rządzącej została jednocześnie pochwalona przez wiceszefa izraelskiego Knesetu.

Były premier uczestniczył wczoraj w uroczystości wręczenia nagród imienia Antoniny i Jana Żabińskich w warszawskim ZOO, gdzie w czasie II wojny światowej małżeństwo nagrodzone później tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” ukrywało m.in. uciekinierów z żydowskiego getta. Kaczyński wygłosił specjalne przemówienie, które rozpoczął od potępienia Holocaustu jako „arcyzbrodni i wyrazu skrajnego, najskraniejszego zła”, któremu przeciwstawiło się „skrajne dobro”.

Prezes PiS stwierdził również, że dzisiejszy „antysemityzm” jest domeną europejskiej lewicy, ponieważ jest on rzekomo skrywany pod płaszczykiem krytyki izraelskiej państwowości. Tymczasem zdaniem Kaczyńskiego Izrael nie jest małym państwem, lecz „państwem, które udowodniło, że nie terytorium i ilość ludności, a siła ducha i umysłu oraz determinacja i odwaga stanowią o wielkości narodów i państw”. Wielkość Izraela jest natomiast wielki dzięki swojej sile ducha, a dodatkowo według Kaczyńskiego jest „cudem naszych czasów”.

Wystąpienie Kaczyńskiego w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl pochwalił wiceszef izraelskiego parlamentu. Yehiel Hilik Bar z centrolewicowej Unii Syjonistycznej stwierdził, że „stosunki między Izraelem a Polską są lepsze niż kiedykolwiek”, a nasz kraj należy do najważniejszych sojuszników Izraela. Wiceprzewodniczący Knesetu ucieszył się szczególnie ze sformułowań prezesa PiS dotyczących „antysemityzmu” jako krytyki działalności państwa izraelskiego.

W połowie sierpnia szef PiS-u spotkał się z przedstawicielami żydowskich organizacji działających na terytorium Polski, a jego goście wyrazili wówczas zachwycenie „głębokim zrozumieniem” obecności i kultury Żydów w naszym kraju.

Na podstawie: onet.pl, wpolityce.pl.

Zobacz również:

Kaczyński przyjął przedstawicieli środowisk żydowskich