Niecały miesiąc temu miał miejsce pierwszy lot pasażerski pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Tymczasem normalizacja wzajemnych relacji jest już negatywnie odczuwana przez Arabów. Izraelskie media donoszą, że turyści z Izraela masowo kradną przedmioty z hoteli znajdujących się w Dubaju.

Dziennik „Jedi’ot Acharonot” opisał w czwartek pierwsze problemy generowane przez normalizację stosunków Izraela z kilkoma państwami arabskimi. Powołując się między innymi na opinie izraelskich biznesmenów, medium twierdzi, że w hotelach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pojawiły się kradzieże. Jeden z przedsiębiorców od kilku lat jeżdżących do Dubaju pierwszy raz widział przeszukiwanych turystów.

Właściciel jednego z najpopularniejszych hoteli w Dubaju potwierdza te doniesienia. Twierdzi on, że od dawna przyjmuje turystów z państw z całego świata, generujących oczywiście wiele problemów, ale dopiero od paru tygodni pojawiło się zjawisko kradzieży. Obywatele Izraela mają rabować wiele różnorodnych przedmiotów – począwszy od ręczników, a skończywszy na lampach.

Dyrektor hotelu Burdż Chalifa, znajdującego się w najwyższym budynku świata, w rozmowie z izraelskimi mediami przytoczył jeden z podobnych przypadków. Po wymeldowaniu izraelskiej rodziny z dwójką dzieci okazało się, że w zajmowanym przez nich pokoju hotelowym brakuje wyposażenia. Początkowo zaczęli oni krzyczeć, gdy poproszono ich o pokazanie bagaży, ale ostatecznie je otworzyli. Wówczas ujawniono w nich między innymi pojemniki na lód, wieszaki i ręczniki. Zostały one zwrócone dopiero po groźbie wezwania policji.

Wśród arabskich użytkowników mediów społecznościowych dużą popularnością cieszy się materiał, na którym wypowiada się katarski prezenter Abd Al-Aziz Al-Khazraj Al-Nasari. Przytacza on właśnie wypowiedzi dyrektorów arabskich hoteli, którzy opowiadają historie o masowych kradzieżach dokonywanych przez izraelskich turystów.

Pierwsze ogólnodostępne loty pomiędzy oboma krajami zostały uruchomione w listopadzie ubiegłego roku. Nie obyło się przy tym bez przeszkód, bo nie ustalono jeszcze zasad wizowych. Mimo to Izraelczycy niezwykle chętnie odwiedzają Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na podstawie: middleeastmonitor.com, timesofisrael.com.