Izrael nie zamierza rezygnować ze swojego nielegalnego osadnictwa na terytoriach okupowanych Palestyny. W związku z podwyższeniem statusu Palestyny w ONZ planuje wybudować trzy tysiące mieszkań dla żydowskich osadników we wschodnim Jeruzalem i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Zabudowana ma zostać tzw. strefa E1 i połączyć osady żydowskie Maale Adumim na Zachodnim Brzegu z tymi we wschodnim Jeruzalem. Plan odetnie północną część Zachodniego Brzegu od części południowej.

Palestyńczycy są zdecydowanie przeciwni budowie nowych żydowskich osiedli, które według nich mają zapobiec budowie państwa palestyńskiego. Decyzja o wybudowaniu nowego osiedla zapadła kilka godzin po głosowaniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, który przyznał Palestynie status państwa obserwatora, pomimo silnego sprzeciwu Izraela i USA.

Nowy status daje Palestyńczykom dostęp do Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdzie będą mogli skarżyć Izrael o zbrodnie wojenne.

Analitycy są zdania, że Palestyńczycy mogli spodziewać się takich ruchów ze strony Izraela. Żydowskie osadnictwo na terenach okupowanych przyśpieszyło w listopadzie zeszłego roku. Była to kara za przyjęcie Palestyny do UNESCO.  Według prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na terytoriach okupowanych jest nielegalne.