islamicjihadIslamski Dżihad wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, aby ten wypowiedział izraelsko-palestyńskie porozumienia z Oslo. Jednocześnie ugrupowanie przedstawiło program wyjścia z impasu na terytoriach okupowanych.

Działacze i sympatycy palestyńskiego Islamskiego Dżihadu świętują w Strefie Gazy 29. rocznicę powstania swojej organizacji. Z tej okazji jej sekretarz generalny Abdullah Ramadan Szallah wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa do odwagi i wypowiedzenia porozumienia z Oslo, które zostało zawarte w 1993 r. w stolicy Norwegii. Ugrupowanie uważa, że dalsze uznawanie państwa Izrael przez palestyńskie władze jest jedynie parasolem ochronnym dla izraelskich zbrodni na terenie Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy. Dlatego szef Islamskiego Dżihadu przedstawił dziesięciopunktowy program mający zakończyć impas na tamtejszej scenie politycznej.

Organizacja podkreśla w nim, że Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy łączy silna więź, stąd potrzebne jest uzdrowienie relacji pomiędzy oboma tymi terenami. Ponadto konieczna jest restrukturyzacja Organizacji Wyzwolenia Palestyny, aby znów mówiła ona jednym głosem w najważniejszych dla Palestyńczyków sprawach. Islamski Dżihad nie rezygnuje też z walki zbrojnej, która jego zdaniem jest jedynym sposobem na zakończenie izraelskiej okupacji.

W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele Hamasu. Jego lider Mahmud al-Zahar skrytykował przede wszystkim działania Izraela wokół Meczetu al-Aksa, który jego zdaniem powinien być dostępny jedynie dla muzułmanów. Poza tym szef ruchu oporu podkreślił, że Hamas i Islamski Dżihad różnią się w niektórych sprawach, lecz w kluczowych kwestiach mają takie same opinie.

Korzenie Islamskiego Dżihadu sięgają końca lat 70. XX w., kiedy organizację założyła grupa palestyńskich studentów w Egipcie, będących jednocześnie działaczami Bractwa Muzułmańskiego. W 1981 r. zostali oni wydaleni z kraju po udanym zamachu na egipskiego prezydenta i pod wpływem irańskiej rewolucji islamskiej zaczęli tworzyć struktury na terytorium Palestyny.

Na podstawie: maannews.com, english.pnn.ps.