UVFW Belfaście toczy się proces, który jest postrzegany jako jeden z największych procesów dotyczących organizacji paramilitarnych w Północnej Irlandii. Obejmuje on m.in. krwawe porachunki pomiędzy zwaśnionymi ugrupowaniami ulsterskich lojalistów.

Łącznie na ławie oskarżonych zasiada czternastu terrorystów. Skazany terrorysta lojalistycznej Ulster Volunteer Force (UVF), 37-letni Robert Stewart, który przed sądem przyznał, że jest długoletnim alkoholikiem i narkomanem, zeznaje przeciwko liderowi UVF Markowi Haddock’owi i jego siedmiu kompanom oskarżonym w sprawie kilkunastu zabójstw, w tym zlecenia zabicia lidera swojego lojalistycznego rywala z Ulster Defence Association (UDA), Tommy’ego English’a. 40-letni English, szef UDA, został zastrzelony na oczach żony i trojga swoich dzieci przed swoim domem w Belfaście w 2000 roku. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Świadek Stewart oraz jego brat Dawid Ian Stewart zgodzili się zeznawać przeciwko swoim liderom i innym członkom ugrupowania w zamian za zmniejszenie kary za pomoc z zabójstwie, oraz przynależność do UVF. Zeznali oni, że Haddock zaplanował i kierował zabójstwem lidera UDA.

Haddock i reszta oskarżonych będzie sądzona w większości na podstawie zeznań braci Stewart. Sympatycy oskarżonych porównują proces do tzw. „supergrass trials” z lat osiemdziesiątych, podczas których wielu działaczy ugrupowań paramilitarnych, zarówno lojalistycznych jak i republikańskich, zostało skazanych na podstawie zeznań byłych kolegów.