Przedstawiciele władz Iranu i tamtejszych sił zbrojnych złożyli doroczne życzenia, składane chrześcijanom z okazji świąt Bożego Narodzenia. We wszystkich przewija się motyw narodzin Jezusa Chrystusa jako „proroka pokoju i życzliwości oraz zwiastuna wolności”, a także konieczności współpracy przywódców religijnych na rzecz ustanowienia pokoju i sprawiedliwości na całym świecie.

Irański prezydent Hasan Rowhani przekazał życzenia zarówno z okazji świąt Bożego Narodzenia, jak i Nowego Roku, wysyłając oficjalny list papieżowi Franciszkowi. Głowa państwa opisała w nim Jezusa Chrystusa jako posłańca pokoju, życzliwości, wolności i altruizmu, dlatego też „jest on symbolem cierpliwości i wyrozumiałości oraz zwiastuje godność i wolność”. Rowhani wyraził jednocześnie nadzieję, że wszyscy przywódcy religijni będą podążać w kierunku ustanowienia światowego pokoju i sprawiedliwości.

Życzenia dla wyznawców Chrystusa przekazał również ajatollah Ali Chamenei, duchowy przywódca Iranu. W serii wpisów na Twitterze zwrócił uwagę na znaczenie Jezusa w islamie, który jest otoczony w nim nie mniejszą czcią niż w samym chrześcijaństwie. Według szyickiego duchownego obecnie wiele osób deklarujących przywiązanie do nauk Chrystusa nie podąża jego ścieżką, stąd ma on nadzieję, że wszyscy chrześcijanie i muzułmanie będą stosować się do jego lekcji w swoim życiu i w czynach.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif złożył życzenia zarówno chrześcijanom na całym świecie, jak i tym mieszkającym na terenie Islamskiej Republiki Iranu. Dodał on, że narodziny Jezusa Chrystusa, będącego w tradycji islamu boskim prorokiem, jest doskonałą okazją do świętowania.

Swoje przesłanie do chrześcijan wysłał także generał Mohammad Bagheri, szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Składając życzenia wyznawcom Chrystusa również on podkreślił, że Jezus był posłańcem pokoju i przyjaźni. Właśnie dlatego powrót do nauk proroków może wzmocnić duch przyjaźni oraz dialogu pomiędzy narodami, który przyczyni się do ustanowienia pokoju i sprawiedliwości.

Szacuje się, że obecnie w Iranie funkcjonuje około 600 chrześcijańskich świątyń, natomiast populacja wyznawców Chrystusa waha się pomiędzy 600 tysiącami a milionem osób. Wśród nich największą populację stanowią Ormianie i Asyryjczycy. Chrześcijanie jako przedstawiciele mniejszości religijnych mają zapewnione miejsce w parlamencie dla swoich przedstawicieli.

Na podstawie: teherantimes.com, ifpnews.com, mehrnews.com.