sortu, etaHiszpański Sąd Najwyższy zakazał działalności powstałej na początku lutego separatystycznej partii Sortu, domagającej się pełnej niezależności Kraju Basków od Hiszpanii. Zgodnie z decyzją sądu, ugrupowanie to nie będzie mogło zostać wpisane do rejestru partii i tym samym wziąć udział w majowych wyborach komunalnych, do których przygotowywało się od kilku tygodni.

Sąd swoją decyzję motywuje tym, że Sortu „w niewystarczający sposób odcina się od terrorystycznej baskijskiej organizacji ETA (Euskadi Ta Askatasuna)”, jak również widzi w tym ugrupowaniu następczynię zdelegalizowanej w 2003 roku partii Batasuna, uchodzącej w latach swojej oficjalnej działalności za polityczne skrzydło ETA. Decyzja sądu nie była jednak jednogłośna; trzech z szesnastu sędziów było zdania, że nie ma wystarczających dowodów, by zakazać działalności Sortu. Tego samego zdania są jej założyciele, którzy starają się przekonywać, że partia ta nie ma nic wspólnego z terroryzmem i polityczną przemocą.

Działająca od ponad 41 lat baskijska organizacja separatystyczna ETA w styczniu tego roku ogłosiła stałe zawieszenie broni (LINK). Część analityków już wtedy przepowiadała, że związani z nią ludzie mogą mieć plany podjęcia legalnej i oficjalnej działalności, aby przedostać się do życia politycznego.