Jak zauważyła jedna z agencji prasowych, dzisiaj w Singapurze doszło do spotkania dwóch najbardziej nieobliczalnych polityków na świecie. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oraz amerykański prezydent Donald Trump nie tylko ze sobą rozmawiali, ale podpisali także szereg ważnych dokumentów. Dotyczą one przede wszystkim nawiązania obustronnych stosunków dyplomatycznych oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Obaj politycy rozpoczęli wspólne spotkanie około godziny 3 czasu polskiego, tym samym na stałe zapisując się w historii świata. Były to bowiem pierwsze rozmowy przywódców obu państw odkąd w 1948 roku powstała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Kim Dzong Un i Trump chętnie pozwoli więc do zdjęć licznie zgromadzonym fotoreporterom, a także zdecydowali się na obustronną wymianę uprzejmości, podkreślającą znaczenie wspólnego spotkania w Singapurze.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Trump podkreślił, że czuje się świetnie i prognozuje „wspaniałą dyskusję” z północnokoreańskim przywódcą, która „będzie wspaniałym sukcesem”. Amerykański prezydent liczył też na nawiązanie bliskich relacji z północnokoreańskim państwem. Kim Dzong Un stwierdził natomiast, że droga do odbycia spotkania była naprawdę długa, ale ostatecznie udało się pokonać wszelkie niedogodności i rozpocząć rozmowy.

Przywódcy zwaśnionych dotąd państw rozmawiali ze sobą w cztery oczy, a po tym wydarzeniu Trump stwierdził, iż obie strony nauczyły się bardzo dużo o swoich krajach, zaś Kim Dzong Un jest „bardzo inteligentnym negocjatorem”, który „bardzo kocha swój kraj”. Amerykański prezydent zadeklarował jednocześnie, iż zaprosi północnokoreańskiego przywódcę do Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim punktem spotkania w Singapurze było podpisanie wspólnych dokumentów. Obaj przywódcy zobowiązali się więc nawiązać wzajemne stosunki dyplomatyczne, które mają zostać ustanowione „zgodnie z pragnieniem narodów obu krajów w zakresie pokoju i dobrobytu”, a także podjąć wysiłki na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Według Trumpa realizacja tego ostatniego postulatu może rozpocząć się bardzo szybko.

Na podstawie: breitbart.com, northkoreantimes.com.