Hamas przesłał specjalne gratulacje Talibanowi z okazji przezwyciężenia okupacji. Palestyński ruch oporu pogratulował afgańskim islamistom pokonania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Według Hamasu, sukces talibów pokazuje sens stawiania całkowitego oporu, który może zakończyć się absolutnym zwycięstwem.

Szef biura politycznego palestyńskiej organizacji, Isma’il Hanijja, rozmawiał telefonicznie ze swoim talibskim odpowiednikiem, mułłą Abdulem Ghanim Baradarem. Przywódca Hamasu pogratulował przede wszystkim wypędzenia z Afganistanu Amerykanów i ich sojuszników po trwającej blisko dwadzieścia lat okupacji tego państwa.

Hanijja życzył „afgańskiemu narodowi muzułmańskiemu i jego przywództwu politycznego” sukcesów w poszukiwaniu stabilności, jedności i dobrobytu. Sama klęska amerykańskiej interwencji wojskowej w Afganistanie miała z kolei pokazać, że dzięki oporowi ze strony narodu zawsze możliwe jest odniesienie zwycięstwa.

Baradar ze swojej strony podziękował za słowa Hanijji, jednocześnie życząc zwycięstwa uciskanym Palestyńczykom w jego walce z izraelską okupacją. Ponadto lider Talibanu wezwał narody i kraje regionu do pomocy Palestyńczykom w wypędzeniu okupantów, a także odzyskaniu kontroli nad Jerozolimą i całym terytorium palestyńskim.

„Odzyskania Afganistanu” oraz „wyzwolenia ziem spod okupacji zachodniej i amerykańskiej” pogratulował talibom palestyński Islamski Dżihad.

Na podstawie: presstv.ir.