Grecja: Festiwal MłodzieżyTysiące greckich nacjonalistów wzięło udział w 12 edycji polityczno-muzycznego Festiwalu Młodzieży w Atenach, organizowanego przez coraz popularniejszą partię Złoty Świt. Festiwal Młodzieży to organizowana od 2000 roku impreza o charakterze zarówno rekreacyjnym, jak i intelektualnym.Tegoroczną edycję, zgodnie z tradycją, rozpoczęły konferencje, wykłady oraz przemówienia liderów Złotego Świtu, a zakończyła trwająca do późnych godzin nocnych część muzyczna, na której wystąpiła większość aktywnych obecnie greckich kapel nacjonalistycznych.

Jedno z „festiwalowych” przemówień wygłosił przewodniczący Złotego Świtu, Nikolaos Michaloliakos, który zwracając się do tysięcy zgromadzonych nacjonalistów przypomniał o dumnej historii greckiego narodu i zapewnił, że jego partia będzie dążyć do przywrócenia świetności Grecji oraz nie ustanie w walce z wyniszczającymi kraj wewnętrznymi i zewnętrznymi „lichwiarzami”.

Nacjonalistyczne festiwale, łączące ze sobą wykłady i polityczne wystąpienia z tożsamościową muzyką, stały się już normą w całej Europie. Imprezy podobne do greckiego Festiwalu Młodzieży odbywają się m.in. we Włoszech, w Niemczech, czy na Węgrzech, gdzie każdego lata odbywa się festiwal Magyar Sziget, będący jednym z najpopularnieszych tego typu wydarzeń na Starym Kontynencie.