muzeum-holocaustu-paryzUmowa podpisana pomiędzy prokuraturą a Muzeum Holocaustu w Paryżu, przewiduje staże w placówce dla osób, które dopuściły się „aktów antysemickich”. Ma to być alternatywą dla postępowania karnego i warunkową próbą dla oskarżonych o czyny tego typu.

Dyskusje na temat takiej formy kary, rozpoczęły się we wrześniu 2013 roku, gdy prokuratura rozpoczęła podobne rozmowy w sprawie osób popełniających przestępstwa pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Jako pierwsze wynegocjowano jednak właśnie kursy przeznaczone dla „antysemitów”. Mają one być formą kary zastępczej dla osób, które popełniły czyny o znamionach „antysemickich”, zagrożone wyrokami do 13 lat więzienia.

Kurs dotyczący Holocaustu ma trwać dwa dni w grupach po dziesięć osób. W jego czasie, podejrzani mają być edukowani w kwestii historycznych konsekwencji „antysemityzmu”, oraz wpajane mają im być tolerancja i wartości republikańskie. Przedstawiciele Muzeum twierdzą, że „antysemityzm” jest przede wszystkim „konsekwencją niewiedzy”, dlatego należy edukować francuskie społeczeństwo.

Według danych Wydziału Ochrony Społeczności Żydowskiej, przemoc na tle „antysemickim” wzrosła w 2012 roku o 58% w stosunku do 2011 roku.

na podstawie: lefigaro.fr