dieczarnuchenW porcie w Calais francuska policja aresztowała w tym roku 7414 nielegalnych imigrantów, którzy usiłowali przedostać się do Wielkiej Brytanii, gdzie, ich zdaniem, warunki socjalne są lepsze niż we Francji. Jest to liczba dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym.

Około 1200 osób zostało zatrzymanych w pierwszych tygodniach lipca, jednak większość została zwolniona ze względu na przeludnienie ośrodków dla imigrantów. Źródła w Calais podają, że spodziewana jest większa fala imigrantów niż w latach poprzednich.

W ostatnich tygodniach francuska policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych obozowosik imigrantów, wzbudzając protesty grup promujących masową imigrację. W ubiegłym tygodniu burmistrz Calais wydał dekret zakazujący tworzenia takich obozowisk ze względu na naruszenia porządku publicznego i stwarzanie zagrożenia sanitarnego. Większość imigrantów pochodzi z Somalii, Sudanu i Erytrei. Przybywają oni na włoską wyspę lampedusa, skąd samochodami lub ciężarówkami przedostają się do Calais a następnie do Wielkiej Brytanii.

Na podstawie: The Local