Francja: Nacjonalistyczny blogger skazany na 6 tys. euro grzywnyPopularny francuski publicysta i blogger, Herve Lalin, został uznany winnym i skazany na 6000 euro grzywny za rzekomą obrazę na swoim blogu burmistrza Paryża, Bertranda Delanoë z Partii Socjalistycznej. Blogger znany szerszemu gronu jako Hervé Ryssen, musi także wypłacić burmistrzowi 2000 euro zadośćuczynienia (sam Delanoë domagał się aż 20 tys.) oraz pokryć koszta sprawy, czyli kolejne 1500 euro.

Głównym czynnikiem wpływającym na skazanie Lalina i jednocześnie niemającym nic wspólnego z obrazą Delanoë, były – jak uznał sędzia prowadzący sprawę – „homofobiczne komentarze” publikowane na nieistniejącym już blogu skazanego nacjonalisty, choć sam blog w sporym wymiarze miał charakter humorystyczny. Sąd powołał się również na wcześniejsze wyroki bloggera – m.in. 7500 euro grzywny nałożone na niego w 2009 roku, za rzekome „podżeganie do nienawiści rasowej” w nacjonalistycznym periodyku Rivarol.

45-letni Herve Lalin, w przeszłości związany z historyczną radykalną grupą GUD oraz Frontem Narodowym, to jedna z barwniejszych postaci francuskiej sceny nacjonalistycznej. Na swoim koncie ma on 8 książek (ostatnia wydana w tym roku) oraz tysiące publikacji we wszelakiej niepoprawnej politycznie prasie. Kolejny nałożony na niego wyrok skomentował ironicznymi słowami: „Grzywna tu, grzywna tam – mamy w końcu wolność słowa”.