wegry-ueLider frakcji parlamentarnej Fideszu, Antal Rogán powiedział w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Magyar Hirlap”, że pomiędzy 2018 a 2020 rokiem, węgierski rząd może zdecydować o przystąpieniu kraju do strefy euro. Fidesz zapewnia też, że Węgry będą dalej sojusznikiem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

W obszernym wywiadzie, jeden z liderów centroprawicowego Fideszu stwierdził, że rząd może podjąć decyzję o ewentualnym przystąpieniu do strefy euro między 2018 a 2020 rokiem. Ewentualne przyjęcie nowej waluty ma zależeć od sytuacji węgierskiej gospodarki, a także samej Unii Europejskiej.

Rogán zwrócił uwagę, że euro nie wszędzie się sprawdziło, podając za przykład Słowenię zmagającą się z kryzysem finansowym, a także Słowację, gdzie wdrażanie nowego pieniądza nie szło łatwo. Polityk Fideszu dodał, że rząd Viktora Orbana będzie sondować, czy przystąpienie Węgier do strefy euro jest jeszcze możliwe, lecz jednocześnie nie będzie on naciskać w tej sprawie.

Podczas rozmowy ze wspierającym Fidesz dziennikiem, Rogán odpowiadał m.in. na pojawiające się coraz częściej zarzuty, że stan gospodarki Węgier nie jest najlepszy, lecz jednocześnie osoby związane z prawicą, pomnażają swoje majątki. Lider frakcji parlamentarnej Fideszu za niepowodzenia oskarżył politykę rządu socjalistów w latach 2002-2010 i zwrócił uwagę na majątki polityków lewicy.

Rogán zapewnił również, że mimo wspólnych interesów z Rosją, Węgry zawsze będą stabilnym sojusznikiem Unii Europejskiej, NATO i Stanów Zjednoczonych.

na podstawie: magyarhirlap.hu