Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała dzisiaj z władzami niemieckiej firmy farmaceutycznej CureVac, zapewniając ją o wsparciu finansowym Unii Europejskiej dla badań nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa. Bruksela musiała w ten sposób zareagować na próby podkupienia kierowanego przez polską badaczkę zespołu pracującego nad preparatem.

Von der Leyen skontaktowała się za pośrednictwem wideokonferencji z szefami koncernu z Turyngii wraz z unijną komisarz do spraw badań naukowych, Marija Gabriel. Rozmawiała ona z CureVac na temat dalszego finansowego wsparcia UE dla prowadzonych przez spółkę prac, które już na samym początku uzyskały dotację ze strony unijnych instytucji. Zapewniono więc, że pieniądze na ten cel zostaną zapewnione.

Bruksela twierdzi obecnie, że konieczne jest opracowanie preparatu, dzięki któremu możliwe będzie przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi COVID-19 na całym świecie. Same dofinansowanie badań ma pochodzić z pożyczki gwarantowanej przez Europejski Bank Centralny, mającej wynieść blisko 80 mln euro. Niemieckie przedsiębiorstwo ma dzięki temu rozpocząć testy kliniczne szczepionki już w czerwcu.

Działania przedstawicieli UE mają związek z nieoficjalnymi informacjami na temat prób podejmowanych przez Stany Zjednoczone. Według tych doniesień tamtejszy prezydent Donald Trump ma przekonywać zespół kierowany polską badaczkę dr Mariolę Fotin-Mleczek, aby ten sprzedał mu szczepionkę na wyłączność. Spekulacje na ten temat skomentowała w końcu sama firma CureVac, która zaprzecza pojawieniu się takiej propozycji.

Na podstawie: rnd.de, frankenpost.de, rmf24.pl.

Zobacz również: