W dniu 13 grudnia wzięliśmy udział w obchodach 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowanych przez Częstochowską Solidarność. Obchody te rozpoczęły się Mszą Świętą w jednej z jasnogórskich kaplic. Po jej zakończeniu przenosimy się na błonia jasnogórskie, gdzie pod pomnikiem Matki Boskiej kilka słów do zgromadzonych skierował kapelan Solidarności.

Po jego wystąpieniu ruszyliśmy w stronę pomnika błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, w czasie czego wznosiliśmy okrzyki antykomunistyczne. Pod pomnikiem odpaliliśmy pochodnie i wspólnie z innymi uczestnikami oddaliśmy hołd ofiarom stanu wojennego. Chwilę po tym zostały zakończone oficjalne uroczystości. Nasze obchody jednak na tym się nie skończyły.

Wraz z ekipą AN z Zagłębia D., kibicami Rakowa, częstochowską brygadą ONR oraz innymi obecnymi udajemy się pod lokalną siedzibę SLD. Tam zaznaczamy swoją obecność kilkoma okrzykami po czym pojawiają się „stróże prawa” i rozchodzimy się do domów. Liczbę obecnych na oficjalnej części obchodów szacujemy na ok. 250, zaś nieoficjalnej ok. 100.

PS. Pozdrowienia dla obecnych AN z Zagłębia Dąbrowskiego, do zobaczenia następnym razem!

tekst i zdjęcia: Bijela