Please don't kill mePołudniowoafrykańska policja wszczęła śledztwo w sprawie kampanii czarnych rasistów prowadzonej na portalu społecznościowym Facebook, w której wzywają oni do atakowania kibiców na mistrzostwach świata w piłce nożnej mających się odbyć w tym roku w RPA. Grupa na Facebook’u została utworzona prawdopodobnie przez fanatycznych zwolenników lidera młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) Juliusa Malemy. Wpisy nawołują do gwałtów i mordowania białych kibiców, a także do zamordowania prezydenta RPA Jacob’a Zumy. W jednym z ostrzeżeń wysłanych przez fana Malemy o Nicku Thato Mbateti Mbateti czytamy: „Wszyscy intruzi, czyli białe ku…y będą gwałcone i zabijane. Białe dzieci zostaną spalone”.

Profil zanim został zamknięty liczył aż 15 tysięcy zwolenników. Malema oraz Liga Młodych ANC (ANCYL) oświadczyli, że nie była to oficjalna inicjatywa ugrupowania.

Wściekłość jego zwolenników mogła wywołać niedawna nagana władz partii, które potępiły go za niszczenie wizerunku partii poprzez agresywne w stosunku do białych przemówienia i śpiewanie piosenki „Zabić Burów” podczas spotkań z młodymi działaczami. Lawrence Shlemmer, dyrektor Południowoafrykańskiego Instytutu Relacji Międzyrasowych powiedział, że nie ma powodu by sądzić, że ostatnie wydarzenia w RPA (morderstwo lidera afrykanerów Eugene Terre’Blanche) mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo kibiców lub zawodników podczas mistrzostw.

Artykuł na temat profilu murzyńskich rasistów na Facebook’u ukazał się w angielskim internetowym serwisie Express.co.uk jednak po krótkim czasie został skasowany (!). Poniżej screenshot artykułu:

 

Express.co.uk