szczepionkiSprzedaż szczepionek niesie ze sobą wysokie zyski, firmom farmaceutycznym zależy więc by obywatele szczepili się coraz częściej i na jak największa liczbę chorób. Niestety, szczepienia mają swoje blaski i cienie, którymi są (czasem bardzo poważne) powikłania zdrowotne.

Ofiarami szczepionek padają najczęściej niemowlęta i małe dzieci, częstokroć jednym zastrzykiem podaje się im kilka szczepionek jednocześnie, przez co dziecko dostaje sporą dawkę (zazwyczaj niepodawanych do publicznej informacji) substancji chemicznych. Jednym z powikłań po szczepionkowych może być autyzm.

Tego typu tragedia dotknęła Valentino Bocca z Włoch. Valentino był zdrowo rozwijającym się dzieckiem, któremu w czternastym miesiącu życia podano szczepionkę MMR, będącą szczepionką trójskładnikową mającą przeciwdziałać różyczce, śwince i odrze. Tuz po podaniu szczepionki pojawiły się niepokojące objawy, najpierw biegunki i utrata zainteresowania pokarmem oraz kilkudniowy zanik umiejętności posługiwania się łyżeczką. Następnie rozwinęła się charakterystyczna dla autyzmu choroba jelit sprawiająca dziecku wiele bólu. W obecnej chwili Valentino ma już 9 lat, nie potrafi mówić i cierpi na autyzm, będący wynikiem szczepienia.

Sprawa Valentina trafiła do sądu, który potwierdził winę szczepionki za stan dziecka. Rodzicom zostało przyznanych 140 tys. funtów odszkodowania, wypłacone przez włoskie Ministerstwo Zdrowia. Kontynuują oni walkę sądową na drodze cywilnej, starając się o kolejne 800 tysięcy funtów.

Odszkodowanie (90 tys. funtów) na drodze sądowej udało się również otrzymać rodzinie małego Roberta Fletchera, u którego szczepionka MMR spowodowała uszkodzenie mózgu oraz rodzicom małej Hannah Poling, którą w autyzm wpędziło przyjęcie w ciągu jednego dnia szczepionki MMR wraz z sześcioma innymi szczepionkami. Rodzice dziewczynki uzyskali 1,5 mln dolarów, niestety, żadna kwota nie pozwoli już tym dzieciom wrócić do zdrowia, a wydawałoby się ogromne kwoty odszkodowań muszą wystarczyć do zapewnienia dzieciom niezbędnej opieki zdrowotnej już do końca życia.

Wyżej wymienione przypadki nie są oczywiście odosobnionymi tragediami spowodowanymi szczepionkami MMR. Ten sam środek stosowany jest również w USA i na wyspach brytyjskich. W Stanach znanych jest już około 5 tysięcy podobnych przypadków, a ich rzeczywista liczba może być znacznie większa.

na podstawie: faktydlazdrowia.pl

Zobacz również:
Szczepienia – na pewno w trosce o nasze zdrowie?