W Chińskiej Republice Ludowej powstała specjalna infolinia, dzięki której wyłapywani mają być krytycy Komunistycznej Partii Chin oraz jej oficjalnej polityki historycznej. Inicjatywa ma związek z przypadającą w lipcu setną rocznicą powstania ugrupowania, stąd jej celem jest walka z „historycznymi nihilistami”.

Dokładnie 1 lipca 1921 roku rozpoczął się pierwszy krajowy kongres Komunistycznej Partii Chin. Wzięło w nim udział jedynie dwunastu delegatów, podróżujących statkiem po jeziorze znajdującym się w prowincji Zhejiang. Komuniści bali się bowiem rozbicia zjazdu przez policję. W tym roku planowane są więc huczne obchody stulecia założenia ugrupowania. 

Chińskie władze nie chcą jednak dopuścić do jego krytyki. Z tego powodu uruchomiona została specjalna infolinia. Obywatele Państwa Środka mogą za jej pośrednictwem zgłaszać „historycznych nihilistów”. Do tej grupy zaliczono zarówno osoby wypowiadające się krytycznie o polityce historycznej KPCh, jak i mające zniesławiać jej obecnych liderów oraz bohaterów narodowych.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) w opublikowanym komunikacie nie podała natomiast, jakie konsekwencje będą grozić osobom zgłoszonym za wspomniane wypowiedzi w sieci internetowej. Już teraz obowiązuje jednak prawo pozwalające skazać nawet na trzy lata więzienia Chińczyków dopuszczających się obrażania pamięci o narodowych bohaterach i męczennikach.

Na podstawie: insider.com, rmf24.pl.