W Chińskiej Republice Ludowej przyjęto nowe prawo pozwalające tamtejszym władzom na stosowanie gospodarczego odwetu. Blokowanie chińskich przedsiębiorstw może skończyć się więc tym samym dla państwa, które utrudnia funkcjonowanie firm z Państwa Środka. Mechanizm może mieć zresztą zastosowanie także w przypadku Polski.

Na mocy nowego prawa, Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej będzie mogła zastosować odwetowe sankcje w stosunku do swoich dotychczasowych partnerów handlowych. Oczywiście będą one mogły zostać wprowadzone, gdy inne państwo zacznie utrudniać działalność chińskim przedsiębiorcom. Przepisy nie są przy tym ograniczone do żadnych konkretnych sektorów.

Tym samym Państwo Środka może zastosować mechanizm sankcji odwetowych w razie jakichkolwiek działań wymierzonych w daną firmę bądź ich większą liczbę. Wówczas Rada Państwa ChRL może nakazać chińskim przedsiębiorstwom niepodporządkowywanie się ograniczeniom, a także zastosuje odpowiednie mechanizmy mające na celu obronę interesów podmiotów z własnego kraju.

Przepisy wprowadzone w Chinach są odpowiedzią na działania wymierzone w koncern technologiczny Huwawei. Jest on zwalczany przez Stany Zjednoczone, które naciskają również na swoich sojuszników, aby nie korzystali oni chociażby z oferowanej przez tę firmę technologii 5G. Nowe prawo może zresztą uderzyć z tego powodu w polskich przedsiębiorców robiących interesy z Chińczykami.

Na podstawie: dziennik.pl, gazetaprawna.pl.