etsEuropejski Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję, która może spowodować wzrost cen takich produktów jak drukarki, urządzenia wielofunkcyjne i komputery. Stanie się tak z powodu niemieckiej organizacji Verwertungsgesellschaft Wort, która zarabia wymuszając tantiemy „z drugiego obiegu”.

Chodzi o pieniądze wypłacane twórcom, których prace powielane są przez prywatne osoby. A powielane są na drukarkach lub innych urządzeniach takich firm jak Canon, Epson, HP i Fujitsu. 27 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję zmuszającą kraje członkowskie UE, których obywatele mogą na własny użytek kopiować prace artystów do wprowadzenia odpowiednich przepisów, za pomocą których uda się wyegzekwować tantiemy z tytułu „potencjalnych reprodukcji ich twórczości”.

Jednak żeby drukarka mogła działać trzeba mieć do niej podłączony komputer, tak więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że niedługo tego typu opłata będzie wymuszana również na producentach sprzętu komputerowego. Ponadto dość oczywistym jest, że nowy podatek zostanie doliczony do kosztów produkcji, co pociągnie za sobą wzrost cen produktu, czyli de facto uderzy w konsumentów.

na podstawie: chip.pl