Piewcy politycznie poprawnego terroru znów w akcji, tym razem we Włoszech. Naukowcy i specjaliści z organizacji Gherush92, będącą jednym z organów doradczych Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, wnioskują o usunięcie „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri z programu literatury we włoskich szkołach. Powód? Należące do klasyki światowej arcydzieło włoskiej literatury zdaniem „naukowców i specjalistów” propaguje rasizm, antysemityzm i islamofobię.

„- Nie postulujemy cenzury, jednak domagamy się, aby uznać „Boską Komedię” za pełną rasistowskich, islamofobicznych i antysemickich wyrażeń. Oczywiście sztuka ma formę i treść, ale nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że w „Komedii” są różne poziomy interpretacji – symboliczne, metaforyczne, ikonograficzne i estetyczne, powinniśmy zrezygnować z części tekstowej prac, w których istnieją wyraźnie oszczercze wypowiedzi” – starają się przekonać przedstawiciele Gherush92.

Organizacja powołuje się np. na pieśń XXVIII, która opisuje straszny ból odczuwany przez podżegaczy niezgody, zarówno rodzinnych, politycznych i religijnych. Zdaniem ekspertów, islamski prorok Mahomet został tu przedstawiony jako „schizmatyk”, a religia islamu określona mianem „herezji”.

Gherush92 podkreśla, że istnieją obecnie międzynarodowe prawa i konwencje, które mają na celu ochronę różnorodności kulturowej i zapobieganie dyskryminacji, nienawiści lub przemocy wobec mniejszości rasowych, etnicznych, religijnych lub seksualnej. Dlatego organizacja próbuje wmówić niektórym organom informacji, że „Boskia Komedia” zawiera szereg kontrowersyjnych kwestii, które wymagają dalszego i bardziej szczegółowego badania.

Boska Komedia uchodzi za syntezę średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej, a także panoramę świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła znaczny wpływ na kulturę europejską. Poemat przedstawia wizję wędrówki przez zaświaty – Piekło, Czyściec i Raj. Pomysł wędrówki w zaświaty Dante Alighieri zaczerpnął od swoich poprzedników – motyw ten pojawia się w literaturze starożytnego Rzymu  jak i literaturze okresu średniowiecza.

na podstawie: news.rambler.ru