W województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzony zostanie pierwszy w naszym kraju eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Przez dwa lata co najmniej pięć tysięcy osób będzie więc otrzymywać miesięcznie 1300 złotych. Wspomniany obszar jak na razie wypada negatywnie pod względem sytuacji ekonomicznej mieszkańców.

Na świecie coraz częściej przeprowadza się eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Przez dwa lata na grupie dwóch tysięcy bezrobotnych testowała go Finlandia, natomiast w ubiegłym roku na taki krok zdecydowały się Niemcy.

W naszym kraju eksperyment zostanie przeprowadzony w położonych przy granicy z Rosją gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Zostały one wybrane, bo wypadają one słabo we wszelkich statystykach dotyczących ubóstwa, bezrobocia czy aktywności ekonomicznej.

Pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego miałby więc odwrócić negatywne trendy na tym obszarze, czyli zwłaszcza wyludnianie się. Autorzy projektu mają przy tej okazji zbadać szereg różnych zmiennych, dotyczących głównie dobrobytu, oszczędności, zadowolenia z życia czy zmian w relacjach międzyludzkich.

Eksperymentem ma zostać objętych od 5 do nawet 31 tys. osób. Każdy uczestnik otrzyma 1300 zł miesięcznie przez dwa lata, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków wstępnych.

Na podstawie: interia.pl, polsatnews.pl.