Policja w niemieckiej stolicy zdecydowała się na wycofanie „Kalendarza różnorodności” na 2022 rok. Znalazły się w nim święta obchodzone przez różne religie i kultury, a wśród nich również Światowy Dzień Jerozolimy. Został on ustanowiony przez irańskiego ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w ramach demonstracji solidarności z Palestyńczykami.

Co roku berlińska policja wydaje kalendarz przypominający o ważnych datach. Wspominane są w nim nie tylko najważniejsze święta państwowe i religijne dla Niemców, ale także dla wszelkich mniejszości. „Kalendarz Różnorodności” na 2022 rok zawierał więc tradycyjnie informacje choćby o chrześcijańskim Bożym Narodzeniu czy hinduskim Festiwalu Świateł.

Tak jak przed rokiem nie obyło się bez krytyki ze strony mediów. Podobnie jak wówczas berlińską policję skrytykowano za umieszczenie w kalendarzu irańskiego Światowego Dnia Jerozolimy, czyli Święta Al-Kuds. Zwracano uwagę na fakt, że jest ono obchodzone głównie przez Irańczyków i ich sojuszników, którzy sprzeciwiają się izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Kalendarz został skrytykowany także przez berlińskiego posła narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD), Karstena Woldeita. Polityk skrytykował samą koncepcję „ideologi różnorodności”, ale również „nienawistne święta” pokroju Światowego Dnia Jerozolimy.

Na podstawie: jungefreiheit.de.