Bayer Leverkusen musi zapłacić kilkanaście tysięcy euro kary za transparent, na którym jego kibice napisali, że „Istnieje wiele gatunków muzycznych, ale tylko dwie płcie”. Niemiecki Związek Piłki Nożnej uznał treść za dyskryminującą, bo zgodnie z obowiązującym prawem do księgi stanu cywilnego od kilku lat można wpisywać także trzecią płeć.

Wspomniany baner pojawił się na trybunach Bayer Areny w Leverkusen przy okazji rozegranego w listopadzie ubiegłego roku meczu z Werderem Brema. Sprawie niemalże z urzędu przyjrzała się niemiecka federacja.

Ostatecznie sąd sportowy Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) nakazał Bayerowi zapłacenie 18 tysięcy euro kary. Transparent został bowiem uznany za dyskryminujący ze względu na płeć lub tożsamość seksualną.

Warto przypomnieć, że w 2018 roku parlament Niemiec zrealizował wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Bundestag wprowadził więc możliwość wpisywania do księgi stanu cywilnego „divers”, czyli trzeciej płci.

Fani „Aptekarzy” nie pierwszy raz są napiętnowani za swoje poglądy. Dekadę temu niemiecka federacja także przyglądała się ich transparentowi wymierzonemu w przeciwników z Werderu, który został uznany za „homofobiczny”.

Na podstawie: express.de, lto.de.