Podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie rozmawiano o dalszym rozwoju stosunków węgiersko-rosyjskich. Władze Węgier mają być przede wszystkim zainteresowane budową gazociągu „Turecki Potok”, zaś ponadto wynegocjowały one odszkodowanie za dostarczenie na jej terytorium zanieczyszczonej rosyjskiej ropy.

Wzajemne wizyty Putina i węgierskiego premiera Viktora Orbána odbywają się rokrocznie, stąd teraz to rosyjski prezydent przybył do Budapesztu. Głównym tematem rozmów był oczywiście dalszy rozwój węgiersko-rosyjskiej współpracy, mającej obejmować przede wszystkim kwestie energetyczne. Właśnie z tego powodu węgierski rząd jest zainteresowany dołączeniem do rosyjskiego gazociągu „Turecki Potok”, czyli do jednej z jego nitek prowadzących przez południe Europy.

Oba państwa doszły także do porozumienia w kwestii odszkodowań za zanieczyszczoną rosyjską ropę, dlatego węgierski koncern paliwowy MOL podpisał z rosyjskim Łukoilem i Transnieftem umowę w tej sprawie. Co prawda nie poinformowano jak wielka będzie to kwota, ale rosyjskie koncerny zamierzają zapłacić za koszty czyszczenia zanieczyszczonego oleju z rurociągu „Przyjaźń”, który dotarł do kilku środkowoeuropejskich państw w kwietniu i maju bieżącego roku.

Orbán komentując swoje spotkanie z Putinem poinformował o stanie bieżących relacji handlowych. Ich wartość miała w ubiegłym roku wzrosnąć po raz pierwszy od czasu nałożenia międzynarodowych sankcji na Rosję w 2014 roku, przy czym jak na razie bilans jest korzystniejszy dla rosyjskich firm. To Węgry są bowiem jednym z głównych europejskich klientów Rosji jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej oraz gazu. Władze w Budapeszcie zamierzają jednak bardziej zrównoważyć te relacje, stąd zapowiadają węgierskie inwestycje na rosyjskim terytorium.

Ponadto węgierski premier stwierdził, że członkostwo Węgier w Unii Europejskiej i NATO nie przekreśla możliwości współpracy z Rosją na niwie politycznej. Właśnie z tego powodu oba państwa kooperują w kwestiach związanych z imigracją, ochroną wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie oraz przywróceniem stabilności w tym regionie. Ponadto Orbán chciałby działać na rzecz poprawy relacji pomiędzy Rosją a NATO.

Putin chwalił przede wszystkim trwającą od paru lat „wysokiej jakości” współpracę pomiędzy Węgrami i Rosją. Dodał on, że dokonał przeglądu dotychczasowego stanu węgiersko-rosyjskich relacji i z tego powodu podpisał z Orbánem „poważny pakiet gospodarczy”, przy czym dalej istnieją możliwości zwiększenia obustronnego handlu. Ponadto rosyjski prezydent mówił o budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni atomowej w Paks, modernizacji metra w Budapeszcie i przebudowie węgierskiej nawigacji rzecznej.

Na podstawie: index.hu, ria.ru, magyarhirlap.hu.